کاربرد کلاسیفایر

کلاسیفایر چیست و چه کاربردی دارد؟

کلاسیفایر ( Grit Classifier ) که همچنین تحت عنوان دانه گیر و یا جداکننده دانه شناخته می‌شود در واحدهای تصفیه فاضلاب در ابتدای ورودی استفاده می‌شود، تا به جدا کردن سنگدانه‌ها و تکه‌های جامد از مواد ارگانیک و آب کمک کند. برای کمک به کاهش سایش پمپ‌های بالادست و تجهیزات مکانیکی، جداسازی سنگدانه‌ها در واحدهای تصفیه باید انجام شود تا سیستم تصفیه به خوبی کار کند.

سنگدانه‌ها و مواد جامد همچنین می‌توانند باعث انسداد لوله و کاهش حجم موثر مخازن تصفیه شوند. کلاسیفایرها معمولا از یک قیف که در بالای یک نوار نقاله شیب‌دار قرار دارد، برای جدا کردن مواد جامد از فاضلاب استفاده می‌کنند. به طور معمول دستگاه کلاسیفایر از فولاد ضدزنگ ساخته شده است و به دلیل مقاومت سایشی بالای آنها در برابر سایش ناشی از برخورد مواد جامد، دوام بالایی دارد.

فرایند کار دستگاه کلاسیفایر چیست؟

انواع دستگاه‌های کلاسیفایر به طور معمول از یک پمپ بالابر یا یک موتور استفاده می‌کنند. اکثر کلاسیفایرها پسابی را دریافت می‌کنند که محتوای مخلوط جامد آنها، در حدود 1 تا 3 درصد است. قیف این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده است، تا اجازه دهد سنگدانه‌های درشت‌تر ته نشین شده و از مواد آلی سبک، جدا شوند. مواد آلی با استفاده از سرریز قیف جداسازی شده و به فرایند تصفیه برمی‌گردند و مواد جدا شده به خارج سیستم هدایت می‌شوند.

با بالا رفتن سنگدانه‌ها از تسمه نقاله شیب‌دار و خروج آنها از آب، با چرخش ملایم یک نقاله پیچی، این امکان را فراهم می‌کند تا آب دوباره به داخل قیف تخلیه شود. نوار نقاله حلزونی از سیستم خارج شده و معمولا درون یک محفظه تخلیه قرار می‌گیرد تا به محل دفن زباله منتقل شود. تقریبا اکثر مواد جامد در فاضلاب توسط این دستگاه از سیستم خارج شده و وارد دیگر بخش‌های سیستم تصفیه فاضلاب نمی‌شوند.

چگونه اندازه دستگاه‌های کلاسیفایر را تعیین کنیم؟

دستگاه‌های جدا کننده مواد جامد از فاضلاب می‌توانند دارای قطر 12 تا 24 اینچ باشند (12 اینچ محبوب‌ترین اندازه است). طبقه‌بندی سنگدانه‌ها بر اساس میزان جریان هیدرولیکی بر حسب لیتر در ساعت و انتقال مواد جامد توسط تسمه نقاله مدور اندازه‌گیری می‌شوند.

می‌توانید با تماس با ما از مشاوره کارشناسان باتجربه استفاده کنید و مناسب‌ترین ظرفیت را برای سیستم تصفیه فاضلاب انتخاب کنید. تمامی محصولات از بهترین‌ها هستند و کارایی و دوام بالایی دارند.