پیشرفته‌ترین بخش یک راکتور SBR بخش دکانتر SBR باشد

مزایایی دکانتر SBR پیشرفته برای سیستم تصفیه فاضلاب شما

تصفیه فاضلاب این روز‌ها یکی از ضروریاتی است که باید هر شهر و روستای از آن بهره ببرید. از این رو وقتی که از یک تصفیه خانه بزرگ یا متوسط صحبت می‌کنیم، تصفیه خانه‌هایی را در نظر داریم که ورودی فاضلاب آنها بیش از 5000 متر مکعب در روز است. دکانتر SBR یک قطعه معمولی نیست و برای تصفیه خانه‌های SBR متوسط و بزرگ نصب و طراحی می‌شود.

اما چرا از دکانتر SBR در همه انواع تصفیه خانه‌های SBR استفاده نمی‌شود؟

جواب این سوال را باید در کار دکانتر SBR بجوییم. این دستگاه نسبتا پیچیده بین 3 تا 10 متر طول دارد. کار آن جدا کردن آب تمیزی است که در مرحله آخر تصفیه فاضلاب در سطح آب باقی می‌ماند. با پایین رفتن حجم آب تانک های فاضلاب، دکانتر SBR هم در یک زاویه به صورت خودکار و با نیروی برق پایین می‌رود. در قسمت پایینی نیز دکانتر مجهز به یک موتور برای تخلیه آب است.

اما سوال اصلی این است که چرا سیستم‌های کوچک فاضلاب از این دستگاه فوق‌العاده کارآمد استفاده نمی‌کنند. سیستم‌های کوچک تصفیه فاضلاب با تانک‌های بتنی یا پلی‌اتیلن ساخته می‌شوند میزان حجم فاضلاب زیاد نیست و جداسازی با شناور‌های کوچکی که در سطح آب است انجام می شود همین طور کیفیت فاضلاب در یک سیستم کوچک مانند یک سیستم بزرگ تصفیه فاضلاب اهمیت ندارد.

دکانتر SBR چگونه کیفیت تصفیه فاضلاب را افزایش می‌دهد

برای پاسخ به این سوال باید نگاهی روند تصفیه فاضلاب به روش SBR بیندازیم. SBR روشی است که در آن فاضلاب با استفاده از لجن فعال شده تصفیه می‌شود. به این صورت که میکرو‌ارگانیسم‌هایی که لجن را تولید می‌کنند وارد آب می‌شوند و به جمع آوری ضایعات درون آب می‌پردازند و دلمه‌های لجن را ابتدا روی سطح آب تشکیل می‌دهند. سپس با جمع آوری بیشتر ضایعات این دلمه‌ها به کف استخر ته‌نشین می‌شوند.

در این میان اگر ورودی فاضلاب به یک باره بیشتر شود و یا بر اثر باران زیاد سطح آب به یک بار بالا بیاید، باید روی جمع آوری آب تمیز در مرحله آخر کنترل کامل داشته باشیم زیرا این امکان وجود دارد فاضلاب تصفیه نشده به آب تمیز مرحله آخر راه یابد. این موضوع در سیستم‌های SBR زیاد پیش می آید زیرا روند ته‌نشین شدن ضایعات هم زمان است با تولید آب تمیز که باید از سطح استخر جمع آوری شود.

اساسا چه سیستم‌های SBR کوچک و چه سیستم‌های بزرگ و بسیار بزرگ SBR در دو یا سه استخر متصل به یکی دیگر به یک دیگر به تصفیه فاضلاب می‌پردازند. به یاد داشته باشید که در سیستم‌های تصفیه فاضلاب شهری و یا صنعتی شما نمی‌توانید راه ورود فاضلاب را ببندید زیرا ورودی سیستم همیشه ادامه دارد مگر آن که یک سیستم جایگزین داشته باشید تا با از مدار خارج شدن یک تانک SBR تانک یا سیستم جداگانه شما وارد عمل شود.

تانک‌های روباز SBR به خاطر باران یا به خاطر بالا رفتن به یک باره ورودی مخزن باید خروجی خود را کنترل کنند. و همین نیاز به کنترل است که طراحی خاصی برای دکانتر SBR می‌طلبد.

در سیستم‌های بزرگ و متوسط تصفیه فاضلاب پیچیده ترین عملکرد برای دکانتر SBR است زیرا با کنترل دقیق آن می‌توان از بخشی از استخر که آب آن به کیفیت مناسب رسیده استفاده کنیم. همین طور موجی که در استخر با دکانتر ایجاد می‌شود به پخش شدن بهتر میکرو ارگانیسم‌ها کمک می‌کند و فرایند با نسبت، نسبتا مساوی در تمام استخر روی می‌دهد.

سیستم های کوچک SBR اغلب زیر زمین دفن می‌شوند و همین هم سبب می‌شود که ورودی فاضلاب آنها قابل کنترل باشد.

البته به یاد داشته باشید که کیفیت فاضلاب برای شما باید مهم باشد که از یک دکانتر SBR بزرگ و متحرک برای سیستم خود استفاده کنید. کیفیت به دست آمده از این دستگاه بسیار قوی، آنچنان است که به راحتی می‌توان فاضلاب را در طبیعت رها سازی کرد بی آن که مشکلی برای آن پیش بیاید.