کلاسیفایر یا جداکننده شن و دانه در واحدهای تصفیه آب و در ورودی واحد نصب می‌شود

مبانی کلاسیفایر یا جداکننده شن و دانه

کلاسیفایر یا جداکننده شن و دانه در واحدهای تصفیه آب و در ورودی واحد نصب می‌شود تا شن و ذرات سنگین را از مواد آلی و آب جدا کند. جداسازی شن و دانه در واحد های تصفیه پساب به وسیله کلاسیفایر از مراحل مهم و ملزومات تصفیه می باشد .

استفاده از کلاسیفایر در واحدهای تصفیه فاضلاب:

فرایند حذف شن و دانه در ابتدای واحدهای تصفیه آب به هدف کمک به کاهش سایش و استهلاک پمپ‌های بالادست و تجهیزات مکانیکی باید انجام شود. شن و دانه ها همچنین می‌توانند باعث انسداد لوله‌ها شوند و با ایجاد ته نشینی های نامطلوب در سایر حوضچه های تصفیه پساب، حجم موثر آن ها را کاهش دهد.

کلاسیفایر شن و دانه معمولا از یک قیف ته نشینی که در بالای یک اسکروی شیبدار قرار دارد، تشکیل شده است. به طور معمول کلاسیفایر از محفظه‌ای از جنس فولاد ضدزنگ ساخته می شود و دارای مقاومت سایشی بالا در برابر سایش های اسکرو (به دلیل کاربری سایشی) است .

اصول عملکرد کلاسیفایر:

در همه ی انواع کلسیفایرها، دوغابی از دانه ها از طریق یک پمپ ایرلیفت و یا پمپ دانه وارد می شود. غلظت این دوغاب معمولا 1 تا 3 درصد مواد جامد است. قیف یا هاپر در کلاسیفایرهای سنتی برای زمان ماند کمتری طراحی شده است تا در این زمان مواد سنگین تر ته نشین شوند. اما در این زمان کوتاه، مواد آلی سبکتر فرصت ته نشینی پیدا نخواهند کرد و از طریق سرریز از هاپر خارج شده و به فرایند تصفیه بازگردانده می شود. همان طور که دوغاب شن و دانه ها از طریق گردش با دور بسیار پایین اسکرو، به سمت بالای سطح شیب دار حمل می شوند و سطح آب در کلاسیفایر را رد می کنند، زمان لازم برای خارج شدن آب از دوغاب دانه ها و برگشت به سمت هاپر فراهم میشود. اسکرو نیز دانه ها را به خارج از سیستم منتقل کرده و معمولا به درون یک مخزن دفع تخلیه می کند.

چگونگی تعیین سایز یک کلاسیفایر:

کلاسیفایر شن و دانه می‌توانند با قطرهای متغیر در محدوده 12 تا 24 اینچ ساخته شوند (12 اینچ معمول‌ترین اندازه است). کلاسیفایرها با استفاده از جریان هیدرولیکی گالن در دقیقه (GPM) و انتقال مواد جامد برای اسکرو اندازه‌گیری می‌شوند. جریان ورودی به کلاسیفایر، سایز قیف و نیاز یا عدم نیاز به یک هیدروسیکلون را تعیین می کند.

همیشه باید توجه داشته باشید که از دستگاه با نوع مناسب با عملکرد سیستم تصفیه استفاده شود تا بتواند نیازهای تصفیه خانه را برآورده کند. کلاسیفایر نقش مهمی در کاهش هزینه‌های نگهداری از سیستم تصفیه خانه را برعهده دارد و کیفیت آب خروجی و زمان مراحل تصفیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای طراحی و اجرای انواع سیستم‌های تصفیه فاضلاب می‌توانید با ما در اسپیناس تماس بگیرید تا تجهیزاتی با الزامات مورد نیاز شما را ارائه دهیم تا بهترین کارایی را داشته باشند.