آشغالگیر مکانیکی اسکرو در بسیاری از سیستم‌های پیش‌تصفیه فاضلاب به کار گرفته می‌شود

تمام قابلیت‌های آشغالگیر مکانیکی اسکرو را بشناسید

یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیشتر‌ آشغال گیر‌های مکانیکی استفاده از اسکرو‌ها است. اما نوعی خاص از آشغالگیر مکانیکی وجود دارد که بر پایه یک اسکرو ساخته می‌شود. از این‌رو آشغالگیر مکانیکی اسکرو را می‌توان ستون فقرات بسیاری از سیستم‌های آشغالگیر دانست.

اسکرو به میله‌ای مارپیچ می‌گویند که در یک لوله در حال گردش است. به احتمال زیاد همه ما این سیستم را در چرخ گوشت‌ها دیده‌ایم. اما چرا آشغالگیر مکانیکی اسکرو را به صورت جداگانه در این مقاله معرفی‌می‌کنیم. این موضوع به خاطر عملکرد این دستگاه خاص است. زیرا شما آشغالگیر مکانیکی تسمه‌ای یا روتاری درام را نمی‌توانید به عنوان یک محصول مکمل در دستگاه‌های ترکیبی و یا سیستم‌های پیچیده‌تر استفاده کنید. حال آن که با اضافه کردن آشغالگیر اسکرو به دستگاه‌هایی می‌توان سیستم‌های خودکار و چند قابلیتی پیش‌تصفیه فاضلاب را به وجود آورد.

اما قبل از آن که به توانمندی‌های خاص آشغالگیر مکانیکی اسکرو بپردازیم باید کمی درباره ویژگی‌های این نوع از آشغال‌گیر‌ها صحبت کنیم.

چه عواملی باعث پرطرفدار شدن آشغالگیر مکانیکی اسکرو می‌شود

آشغالگیر مکانیکی اسکرو یک دستگاه فوق‌العاده ساده است. موتور این دستگاه به هیچ عنوان با آب و فاضلاب درون دستگاه در تماس نیست. اما از این مهم‌تر حجم کمتری است که این دستگاه نسبت به آشغال جمع کن‌های مکانیکی از نوع تسمه‌ای اشغال می‌کند. که خود آن را برای بسیاری از واحد‌های صنعتی جذاب می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که حجم جمع آوری آشغال‌های درشت توسط این دستگاه کمتر از دستگاه‌های تسمه‌ای است. اما ویژگی اصلی که آشغالگیر مکانیکی اسکرو را بسیار جذاب می‌کند توانایی ترکیب آن است. از آنجا که حجم این دستگاه بسیار کمتر از دیگر مدل‌های آشغال جمع کن است. می‌توانید یک آسیاب قوی در ورودی دستگاه قرار دهید و با خرد کردن تمامی ضایعات بزرگ کار پیش‌تصفیه آب با راحتی بیشتر انجام دهید. یکی دیگر مواردی که آشغالگیر مکانیکی اسکرو توانایی ترکیب با آن را دارد استفاده از درام گردن در ورودی مارپیچ دستگاه است. البته این نوع آشغالگیر اسکرو برای جدا سازی ضایعات ریزتر استفاده می‌شود و باید قبل از آن از یک روش قوی‌تر برای جداسازی آشغال‌های بزرگ‌تر استفاده کنید. اما یکی دیگر از دستگاه‌هایی که عملا آشغالگیر مکانیکی اسکرو، توانایی تکمیل آن را دارد. حوضچه‌های است. در مقاله‌ای جداگانه ما نقش فوق‌العاده مهم کلاسیفایر را برای ته‌نشین سازی آب و جداسازی انواع ضایعات مانند شن و ماسه و ضایعات فلزی از آب را توضیح داده‌ایم حال با وجود یک آشغال‌گیر مکانیکی اسکرو می‌توان بیشتر ضایعات کلایسفایر‌ها را از آنها جدا کرد. البته بسیاری از کلاسیفایر‌های ساخت اسپیناس بر روی خود این دستگاه را دارند اما شما می‌توانید با سفارش جداگانه یک آشغالگیر مکانیکی اسکرو فرآیند پیش‌تصفیه فاضلاب خود را کامل کنید.

امکان فشرده سازی ضایعات

اما امکان فوق‌العاده مهم آشغالگیر‌ اسکرو در فشرده سازی ضایعات است. بسیاری از این نوع دستگاه‌ها علاوه بر تجهیز به سبد‌های گردن برای تصفیه فاضلاب و همین طور آسیاب‌های ورودی، در خروجی خود نیز یک فشرده ساز ضایعات دارند. مشکل ضایعات خروجی از دستگاه‌های آشغال جمع کن گاهی خیلی دردسرساز می‌شود. در یک نگاه مقدار نسبتا زیادی از آبی که وارد چرخه تصفیه می‌شود توسط ضایعات شنی و دیگر فضولات عالی جذب می‌شود. همین طور ضایعات تولید به دلیل خیس بودن وزن زیادی دارند و برای حمل آنها به محل دفن یا بازیافت همین خیس بودن هزینه سربار حمل و نقل تولید می‌کند. پس برای آن که هم آب تولیدی از فاضلاب هدر نرود و هم برای جلوگیری از پیش آمدن مشکل هزینه حمل اضافه، ضایعات باید فشرده سازی شوند. در این حالت آشغال‌گیر مکانیکی اسکرو حتی مکمل آشغالگیر مکانیکی تسمه‌ای است.

ضمنا باید توجه داشته باشید که ضایعات تولید دستگاه‌های دیگر آشغالگیر در صورت خیس بودن و انباشت بر روی زمین به شدت موجب آلودگی خاک می‌شوند. به گونه‌ای که با انباشت چند ساله این دسته از ضایعات و البته در صورت خیس بودن آنها، بسیاری از آب‌های سطحی محیط شما آلوده می‌شود و عملا تصفیه آب شما هیچ کمکی به محیط زیست نمی‌کند.

در دستگاه‌های ترکیبی تصفیه فاضلاب که از تانک‌های سرپوشیده و به صورت چند مرحله‌ای برای تصفیه فاضلاب استفاده می‌کنند نیز چند آشغالگیر مکانیکی اسکرو بهره گرفته می‌شود و با استفاده از درام‌های گردان متصل به این آشغال‌گیر‌ها در چند مرحله می‌توان مقدار قابل توجهی از ضایعات آب را حذف کرد.

در یک طراحی دقیق و مناسب با فضای شما، اسپیناس می‌تواند در مدل‌ها و قدرت‌های گوناگون از آشغالگیر مکانیکی اسکرو در طرح شما استفاده کند. پس با ما همراه باشید