Types of effluents in wastewater treatment

بررسی انواع آشغالگیر در تصفیه فاضلاب

آشغالگیری فاضلاب که بخش ضروری تمام تصفیه خانه‌های فاضلاب شهری و صنعتی است، مواد جامد موجود در فاضلاب را فیلتر می‌کنند. این مواد جامد باید در همان ابتدای فرآیند تصفیه فاضلاب جدا شوند، زیرا وجود این مواد جامد می‌توانند باعث كاهش کارایی کل سیستم شوند، به تجهیزات تصفیه آب آسیب رسانده یا آب را آلوده كنند و در نتیجه باعث ایجاد مشکلات طبیعی در مقیاس کوچک و بزرگ برای کل اکوسیستم منطقه شوند.

انواع آشغالگیر در تصفیه فاضلاب

سه دسته‌بندی گسترده برای آشغالگیری در  سیستم تصفیه فاضلاب وجود دارد:

  • درشت
  • ریز
  • میکرو
    در این دسته‌بندی‌ها انواع مختلفی ازآشغالگیرها وجود دارند. آشغالگیر مکانیکی با توجه به اندازه دهانه‌های آشغالگیری و سایر خصوصیات مکانیکی طبقه‌بندی می‌شوند.

آشغالگیر دانه درشت در تصفیه فاضلاب

صفحه‌های درشت دارای دهانه هایی با گستره 6 تا 150 میلی‌متر (0.25 تا 6 اینچ) هستند. صفحه‌های درشت از میله‌های موازی، سیم‌ها یا صفحه‌های سوراخ‌دار با دهانه‌های عمودی یا مستطیل شکل تشکیل شده‌اند که به آنها نوار ردیف نیز گفته می‌شود و برای به دام انداختن مواد جامد درشت مانند پارچه‌ها و اشیاء بزرگ که ممکن است راه آب را مسدود کنند یا باعث صدمه به سایر وسایل جانبی شوند، استفاده می‌شوند. براساس روش آشغالگیری فاضلاب که برای تمیز کردن آنها استفاده می‌شود، صفحه‌های درشت به دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند.

آشغالگیر دانه درشت دستی

این موارد در فرآيند آشغالگیری تصفيه فاضلاب در تاسيسات کوچک مورد استفاده قرار می‌گيرند، صفحه‌های درشت تميز شونده با دست به صورت دنده‌دار ساخته می‌شوند. آنها برای استفاده در برابر جریان‌های پرفشار مورد استفاده قرار می‌گیرند، یا هنگامی که روش‌های مکانیکی مدرن‌تر غربالگری یا تعمیراتی باید انجام شوند.

آشغالگیر دانه درشت مکانیکی

صفحه‌های درشت تمیزشونده مکانیکی باعث افزایش راندمان و کاهش مشکلات در فرآیند تصفیه فاضلاب می‌شوند. صفحه‌های تمیزشونده مکانیکی را می‌توان به چهار دسته اصلی زیر طبقه‌بندی کرد:

صفحه‌های زنجیری
با حرکت این صفحه‌های زنجیری به سمت جلو و عقب جریان بالادست یا پایین دست ایجاد می‌شود. یک زنجیر خودکار جریان را تمیز می‌کند و راندمان کلی تصفیه فاضلاب را افزایش می‌دهد.

• صفحه کانتری
این صفحه‌های برگشتی، از صفحه‌های زنجیری تمیزشونده مکانیکی ویژه و در عین حال ساده استفاده می‌کنند تا در صورت وجود اشیاء بزرگ یا سنگین از انسداد آنها جلوگیری کند.

• شانه های رفت و برگشتی
تحت عنوان صفحه بالارونده نیز شناخته می‌شود، این فیلتر آشغالگیری تصفیه فاضلاب از یک چنگال به جای چند چنگال استفاده می‌کند که باعث می‌شود هنگام مواجهه با بارهای سنگین در طول غربالگری در تصفیه آب، از کارایی کمتری برخوردار باشد.

• صفحه نواری پیوسته
دارای تکنولوژی فوق‌العاده بالا، کاربردی و کارآمد می باشد، این نوع آشغالگیر دارای درزهای زیادی است و به طور مداوم و خودکار، سیستم خود را تمیز می‌کند.

آشغالگیر دانه ریز در سیستم تصفیه فاضلاب

در کارخانه‌های تصفیه فاضلاب آشغالگیرهایی با صفحات دارای دهانه‌های کوچک‌تر از 6 میلی‌متر به نام آشغالگیر دانه ریز نامیده می شوند که از سیم یا صفحات سوراخ شده ساخته شده‌اند. از این آشغالگیرها برای به دام انداختن مواد جامد ریز استفاده می‌شود. سه نوع معمول آشغالگیر دانه ریز در تصفیه فاضلاب عبارتند از:

  • صفحات درام (سیلندرهای چرخان در کانال جریان)
  • صفحات مرحله‌ای (صفحات ثابت و متحرک در عرض کانال)<.li>
  • صفحه استاتیک سیم گوه (استفاده شده توسط تصفیه خانه‌های بزرگ با فضای کف کافی)

آشغالگیر میکرو در سیستم تصفیه فاضلاب

کوچک‌ترین آشغالگیر در تصفیه فاضلاب، آشغالگیر میکرو است. این صفحه‌ها معمولا دارای سرعت کمی هستند واندازه منافذ آنها 10 تا 35 میکرومتر است. فاضلاب وارد سیستم آشغالگیر میکرو می‌شود و پسماندهای جامد باقی مانده را جمع‌آوری و دفع می‌کند.
برای تهیه انواع سیستم‌های تصفیه فاضلاب با کارشناسان اسپیناس متخصص در تامین و تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب تماس بگیرید تا بهترین محصولات و خدمات را از ما دریافت کنید.