پیشرفته ترین روند صنعت تصفیه فاضلاب استفاده از بیوراکتور غشایی MBR است

استفاده از بیوراکتور غشایی MBR در چه صنایعی ضروری تر است

بیوراکتور غشایی MBR را می‌توان يكي از قله هاي فن‌آوری‌های تصفیه فاضلاب در دنیا دانست. کاری که یک تصفیه خانه کوچک یا متوسط در یک زمین به مساحت حدود ۵۰۰ تا هزار متر مربعي انجام می‌دهد، یک بیوراکتور غشایی MBR در یک ساختمان 200 تا 250 متر مربعي انجام می‌دهد. تصفیه فاضلابی که حداقل بو، سر و صدا و آلودگی‌های محیطی را دارد. در این مقاله ابتدا کمی درباره این روش تصفیه فاضلاب صحبت می‌کنیم و بعد به این موضوع می‌پردازیم که کدام صنایع باید هر چه سریع‌تر به نصب یک بیوراکتور غشایی MBR اقدام کنند.

بیوراکتور غشایی MBR چگونه کار می‌کنند

همه ما دستگاه‌های تصفیه آب را در خانه محل کار و یا مکان‌های صنعتی دیده‌ایم. دستگاه‌هایی که با چند سری فیلتر می‌توانند آب مصرفی ما را با کیفیت بسیار خوبی تصفیه کنند. این دستگاه‌ها آب را با فشاری تنظیم شده از میان فیلتر‌های خود رد می‌کنند و هر فیلتر آن توانایی جلوگیری از ذرات خاصی را دارد. بسته به ابعاد ذره‌ها هر فیلتر توانایی جلوگیری از آنها را دارد. تا آنجا که حتی میکروب‌ها و ویروس‌ها هم نمی‌توانند از سد این سیستم‌های تصفیه آب عبور کنند.

در همین چند جمله اول درمی‌یابیم که در یک بیوراکتور غشایی چندان نیاز به استفاده از موارد شیمیایی برای گندزدایی آب نیست. و حتی فاضلاب را می‌توان به آب صنعتی و در برخی موارد آب کشاورزی تبدیل کرد. فناوری  بیوراکتور غشایی آنچنان رو به پیشرفت است که حتی آلوده ترین آب‌های جهان را با آنها می‌توان تصفیه کرده به آب مشابه شرب بدل ساخت.

اما یک فرق مهم بین دستگاه تصفیه آب خانگی شما با بیوراکتور غشایی وجود دارد. اگر از این موضوع صرف نظر کنیم که بیوراکتور غشایی توانایی پالایش میکروبی و ویروسی فاضلاب را دارد، بیوراکتور غشایی می‌تواند خود را تمیز کند؛ حال آن که شما باید هر سال فیلتر‌های دستگاه خود را عوض کنید تا کیفیت آب شرب‌تان بالا و پایدار بماند.

بیوراکتور غشایی برای تمیز کردن خود از حد اقل ماده ضد عفونی کننده و یا دستگاه مکانیکی استفاده می‌کند. لایه‌های منسوج داخل بیوراکتور با حباب تمیز می‌شوند. آلودگی هر چه که باشد بعد از به دام افتادن در برابر یک لایه بیوراکتور غشایی هر روز هر ساعت متمرکزتر می‌شود و روی سطح هر یک از غشا‌های بیوراکتور‌ را لجن می پوشاند. بیوراکتور غشایی برای جدا کردن این لجن‌ها از دستگاهی برای تولید حباب استفاده می‌کند. شاید جالب باشد باشد بدانید یکی از دقیق‌ترین بخش‌های این بیوراکتور، حباب ساز آن است و باید حباب‌ها با اندازه‌های بسیار دقیقی تولید شوند تا عملکرد دقیق دستگاه همزمان با تمیز کردنش اتفاق بیفتد. این شاهکار مهندسی حالا برای کدام صنایع از همه واجبتر است.

چه صنعتی باید هر چه سریع‌تر از بیوراکتور غشایی MBR استفاده کند

مهم نیست که شما یک کارگاه کوچک‌اید یا یک کارخانه بزرگ بسته به حجم فاضلاب تولید شما بیوراکتور غشایی MBR را می توان طراحی کرد از این رو اسپیناس خدمات مهندسی طراحی بیوراکتورهای MBR را به شما ارائه می‌کند. اصلی ترین بخش این خدمات طراحی فضایی است که، با قرار گرفتن این دستگاه در آن، بهترین بازدهی و در عین حال کمترین فضا را اشغال کنیم.
در ضمن به یاد داشته باشید که عمر هر بیوراکتور غشایی MBR حدود 7 تا 10 سال است و با سرویس‌های به موقع، این دستگاه تا آخر عمرش به خوبی کار می‌کند.
صنایع و کارگاههای صنعتی غذایی ،دارویی ،نساجی و شیمایی و پتروشیمی  به دلیل آلودگی بیشتر نسبت به سایرین نیاز بیشتری به استفاده از MBR را دارند. استفاده از بیوراکتور غشایی در فاضلاب این صنایع تضمین لازم برای کیفیت پایدار و بالای آب را تامین می کند.

در مقالات بعدی به صنایع دیگری می‌پردازیم که وجود یک بیوراکتور غشایی در آنها بسیار حیاتی است.