انواع آشغالگیر در دو دسته بندی قابل تقسیم است

آشنایی با انواع آشغالگیر و کاربردهای آن

آشغالگیرها دارای انواع گوناگونی هستند؛ اما همه آنها از نظر هدف و عملکرد ارائه شده، دارای ویژگی‌های مشابه هم هستند. انواع آشغالگیر در دو دسته بندی کلی مکانیکی و دستی تولید می‌شوند؛ و همه آنها در اولین مراحل تصفیه پساب مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید با جزئیات بیشتری از این دستگاه و روش کار آن آشنا شوید؛ با مطالعه ادامه این نوشته همراه ما باشید.

روش کار آشغالگیر

همان‌طور که گفتیم، دستگاه آشغالگیر در اولین مراحل تصفیه پساب قرار دارد. این دستگاه بنابر نوع خود می‌توانند مواد ریز و درشت بسیاری را به صورت فیزیکی از آب جدا کند. در واقع این دستگاه برای جداسازی مواد زائد موجود در آب، از روش تصفیه فیزیکی استفاده می‌کند.
بنابر همین ویژگی، یک دستگاه آشغالگیر دارای شبکه‌ای میله‌ای یا توری است؛ که با قرار گرفتن در جریان فاضلاب، اجسام و آشغال‌های بزرگ‌تر از اندازه شبکه توری یا میله‌ای را از آب جدا می‌کند. این روش جداسازی، کم‌هزینه و سریع است. همچنین با جداسازی قطعات درشت‌تر از فاضلاب، آب وارد شده به حوضچه‌های تصفیه راحت‌تر تصفیه می‌شود؛ و احتمال خرابی، گرفتگی و سایر مشکلات در دستگاه‌های تصفیه آب کمتر است. بنابراین می‌توان گفت وجود دستگاه آشغالگیر در مسیر ورود فاضلاب به حوضچه‌های تصفیه ضروری است.

انواع آشغالگیر

همان‌طور که گفتیم دستگاه آشغالگیر شامل دو دسته آشغالگیر دستی و آشغالگیر مکانیکی هستند. اما این دستگاه دارای انواع دیگری از جمله سبدی، دانه درشت، دانه ریز، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک نیز می‌باشد.

آشغالگیرهای دستی

آشغالگیرهای دستی معمولا جایگزینی موقت برای انواع مکانیکی هستند؛ که در صورت قطع برق یا در مکان‌هایی که دسترسی به انرژی الکتریکی ممکن نیست؛ قابلیت استفاده دارند. همچنین از آشغالگیر دستی در تصفیه خانه‌هایی با حجم کمتر از هزار متر مکعب و کانال‌های با عمق کمتر از دو متر، از نمونه‌های دستی این دستگاه استفاده می‌شود.
آشغالگیرهای دستی می‌توانند در دو نوع دانه ریز یا درشت تقسیم‌بندی شوند. فاصله بین مشبک‌های توری یا میله‌ها در نسخه ریز بین 10 تا 30 میلی‌متر است. این اندازه برای جمع‌آوری زباله‌های بسیار ریز استفاده می‌شود. نمونه درشت این دستگاه نیز، دارای فاصله‌ای بین 40 تا 100 میلی‌متر است؛ و از ورود قطعات درشتی مانند قوطی‌ها، شاخ و برگ درختان و… جلوگیری می‌کند. در نهایت تفاوت اساسی نمونه‌های دستی در مقایسه با نمونه‌های مکانیکی، در روش تخلیه آشغال‌های جمع‌آوری شده است؛ که در نمونه‌های دستی این کار به کمک یک چنگک و به کمک نیروی انسانی انجام می‌شود.
نوع دیگر دستگاه‌های آشغالگیر با نام سبدی شناخته می‌شود. این دستگاه در ظاهر شبیه به یک سبد توری هستند. این سبدها در مسیر پساب عبوری قرار گرفته و آشغال‌های پساب به مرور در سبد جمع می‌شود. خالی کردن آشغالگیر سبدی نیز، به دو روش دستی و مکانیکی ممکن می‌شود؛ که در روش مکانیکی معمولا استفاده از جرثقیل مونوریلی بهترین انتخاب است.

آشغالگیرهای مکانیکی

اگر بخواهید یک تصفیه خانه استاندارد داشته باشید؛ وجود آشغالگیر مکانیکی پیش از ورود پساب به حوضچه تصفیه ضروری است. آشغالگیرهای مکانیکی از نظر عملکردی مشابه با نمونه‌های دستی هستند؛ اما وجود تجهیزات مکانیکی در آنها، کار تخلیه آشغال‌های جمع‌آوری شده را ساده‌تر و بهتر انجام می‌دهد.
این دستگاه‌ها معمولا از یک بازوی مکانیکی برای انجام عمل تخلیه استفاده می‌کنند. این بازوی مکانیکی نیز از یک سویچ که در بالادست دستگاه قرار دارد، فرمان می‌گیرد.
آشغالگیرهای مکانیکی نیز دارای انواع مختلفی هستند؛ که بر اساس میزان پیشرفته بودن، عملکردهای ویژه‌ای را در اختیار تصفیه خانه قرار می‌دهند. جمع‌آوری آشغال، بیرون بردن آن از کانال، انتقال به سبد یا گاری، خرد کردن و بسته‌بندی آشغال‌ها از ویژگی‌هایی است که در یک دستگاه آشغالگیر مکانیکی می‌توانید بیابید.